Tuhle jsem se zamyslel, proč vlastně nejsme schopni udržet traily v tajnosti? Proč bych se měl cítit divně, že se snažím, aby je nikdo nenašel? Není důvod se cítit blbě. Ti co sami kutají, pochopí a ti, jež nikdy nevzali lopatu do ruky nikdy nepochopí.
Jedna věc je, že možnost kutat je ohromný a zároveň velmi křehký privilegium. Respekt k prostředí a lesu je na prvním místě, ale přesvědčení, že jednou občasně ježděnou tenkou línií ho nezpleníte ho nevylučuje. Důležité je vědět, kolik jezdců trail „unese“. A následuje tolik dalšího, včetně démonizovanýho pojmu “lesáci”. Víte, nemyslím si, že “lesáci” jsou problém. Prvně – les je jejich pracoviště, za které zodpovídají, za druhé lesáci nejsou debilové, ale lidi. Mezi lesáky je stejný poměr “chlapíků” a debilů” jako mezi pošťáky. Osobně jsem přesvědčen, že největší škodič je “uvědomělý občan”.

Proč tajit? Protože systém “všechno patří všem” jsme si vyzkoušeli v nedávné minulosti a nefungoval. Protože legální stavění má svý místo, ale neřeší vše. Protože uniformita by zadupala kreativitu. Protože většinu trailů by šetrně kutal k přírodě šetrný bagřík. Protože bychom měli všechny traily s normovaným poloměrem zatáček, drenáží a přesně daným počtem šutrů pro “černý” traily. Trailová kultůra by vypadala jak parkoviště německého hotelu, kde je tolik stříbrných vozů různých značek, který od sebe nerozeznáte.

Jsme moc malá země na to, abychom si nedrželi trailová tajemství. Tím, že si stavíte traily pro sebe a svý kamarády nejste špatní. Naopak! Charakter a progres lokálního ježdění vždy formovalo “ilegální” ježdění. Že jsou fejsbuky, stravy, garminy a podobně na škodu? Ani ne, ale když on je prostě dobrej sluha špatnej pán.

Takže proč bych se měl cítit špatně, že chci utajit trail? Protože ho chci v nejsurovější podobě! Protože neunese hodně lidí! Protože chci mít kam unikat! Protože nechci opravovat po jezdcích bez respektu, kteří vždy něco vyjedou trochu jinak jinde! Protože chci mít kde tvořit, brát inspiraci! Protože příroda je chrám a lidi hovada, kteří vždy zdecimovali a zdecimují všechno k čemu se dostanou. Mohl bych pokračovat pěkně dlouho.

Stavte, mějte respekt, neničte. Foťte a natáčejte, piště, vyprávějte, ale bacha jak sdílíte. Na souřadnice čeká tolik lidí, kteří protrhnou lavinu událostí, jež už nikdy nevezmete zpět a dopadne to jako v textu Nicka Cavea – „…tree do not care what little birds sings“. Lehce pak přijdeme o všechno. O možnost jezdit, tvořit vlastní příběhy, fotit, vyprávět…
Ani na Cypress vám lokálové neukážou všechny traily, nemají-li dostatečnou záruku.

Copak vám #befit #getout #stayoutside #healthy a podobný vynuděný kraviny musí někdo radit? Nejsme ovce, že ne? Pokud už se bez # neobejdeme, mohlo by pomoci #staysmart nebo #keepitsecret.

~rt