To se na to podívejme. Každej rok nebo i půlrok přijde novej foťák s novýma gombíkama a lepším vším. Jak to, že lepších fotek nepřibývá stejným tempem?
Olympus představil vylepšení své vlajkové lodi OMD-EM1 označené dodatkem Mark II.
Je opravdu tak převratný a jedinečný, jak tvrdí jejich sebeprezentace? Chápu, že “recenze” Olympusu zrovna ode mě je zavádějící, ale zkuste od tý vazby odhlédnout a já se budu držet faktů.
Jo a – bude to trochu dlouhý, takže vy, co si děláte názory podle dvouřádkových výštěků na iDnesu nebo fotek na fejsbuku asi pokračujte v rolování tajmlajny a zbytečně tu nehnípejte.

Bez-názvu-2

Osobně mám Olyho foťáky rozdělený – OMD-EM1 na focení, OMD-EM5MkII na video, starý dobrý XZ kompakty na úplně všechno, když nejsou Jednička nebo Pětka zrovna po ruce. Tuhle skvělou řadu kompaktů s vélikánským přesahem už bohužel Oly nevyrábí a ničim lepším to určitě nenahradili (…). Spíš „jiným“ – škoda. Ale zpět k “velkým-malým” bezzrcadlovkám.

V reálným provozu už nebylo originální Jedničce co vytknout. Řeči o tom, že to šumí a má malej čip, pomalu ostří, atd. atd. jsou mi šumafuk a nechci do týhle diskuze zabředat. On totiž ani hajzlík s automatickým drbačem smyků na porcelánu nezakryje, že nejste dobří kadiči.
Okrajově zmíním, že má vyšší rozlišení (20Mpx), lepší šum, rychlejší procesor, kterej ty fotky frká jak na běžícím pásu, dva sloty na SD karty a další nutný bla bla bla, nad kterýma bychom se neměli rozplívat, ale spíš je vyžadovat, když už se ten svět jednou vrhnul digitálním směrem. Protože bez vás koncáků a vašich požadavků by nebylo dobrých cajků.

Bez-názvu-3

Bez-názvu-1

Všimli jste si, že vylepšení foťáku, který oceníte v každodenním životě, se až tak často neděje? Všechno to nahoře není zanedbatelný, jsou to příjemný věci, vlastně nutný, ale zároveň to neznamená nic, bez čeho by se nedalo fotit. Jenže pozor – to citelné vylepšení se Markdvojce vážně povedlo. No fakt! A ne – nemyslím jen ten slot na dvě SD karty.

_OMD3324

Rychlost! Všechno v tomhle foťáku je o rychlosti! Až děsivý rychlosti. Navíc umí fotit budoucnost. No ano!
Ovšem, i v tomto odstavci jsou bla bla bla, kterých si nevšimnete – dvakrát rychlejší prodleva za spouští, vlastně i obnovování hledáčku a takový ty veledůležitosti, který jsou beztak za hranicí lidskýho vnímání.
Ale Autofokus už pocítíte. A to hodně. Je tam děsně ostřících bodů, který mají křížovou fázovou detekci, takže to bezpečně uvidí i vodorovný zábradlí v dálce. Focus tracking, nebo-li sledování objektu a udržování tohoto zaostřeného. Ten byl sice i na starý mašině, ale tady je to jiný příběh. V mnoha reálně využitelných situací jednoduše funguje. Hotovo. Tečka.
Kontinuální ostření i v sekvencích: ne, osobně si nepřestanu předostřovat a měnit styl focení, ale kdo nemá zažité návyky nebo třeba fotí jinak ánébó za jiných situací, tak bude také velemile překvapen. Fun gu je to a fungujeto bles ko vě!

_OMD3316

_OMD4963

_OMD4988

Přidaná funkce, která na originálu nebyla je Pro-capture, která ve svý podstatě fotí budoucnost. Cože? No asi takhle: Dříve jste chtěli vyfotit něco mimořádně rychlýho a když došlo na věc, tak jste jen cukli rameny, pak laskavě nervy doťapaly k ukazováčku, kterýmu stejně laskavě vyřídily, ať zmáčkne ten gombík, na kterým se klepe a on to pak udělal. Což se samože dělo velice rychle, ale ve výsledku jste vlastně jen cukli rameny a vyfotili často krásný prd. Tady v tý mašince je možnost namáčknout spoušť, pomodlit se, čekat a pak -jako vždy- cuknout rameny a nestihnout to. Jenže ten prevít na pozadí zaznamenal už při namáčknutí (tzn. před samotným domáčknutím spouště) zběsilou rychlostí 60ti snímků za vteřinu jednu “plnou” fotku za druhou a posledních 14 k danému okamžiku průběžně ukládá. V RAWech. Klíďopíďo. Takže to je budoucnost nebo minulost? Fuh, těžko říct – rozhodně to, co jste ještě spouští ani nedomáčknuli. A ještě k tomu všemu o tom “předfocení” nevíte ani vy, ani nikdo kolem vás, páč to neslyšíte a není ani jinak, třeba okem odhalitelný. Řeknu vám – minout pak letící šíp už vyžaduje slušný talent. Proč šíp?

_OMD3507

Protože na lukostřelci a trefování barevných balónků to tam prezentovali. Věřte mi, že ten šíp je tak rychlej, že ho nevidíte. Kdyby vás trefil do hlavy, pravděpodobně byste dřív zaznamenali průvan v mozkovně, než to, že se stalo cosi, co pro vás do budoucna téměř jistě znamená ztrátu volebního práva.
Mno a najednou tenhlektenc šíp ničící balónky byl na displejích fotících. Ten fakt na zúčasněný kluky nezvyklý fotit rychlou akci zapůsobil tak, že hulákali radostí a nikdo se nestaral jak to, že ten lukostřelec na 20 kroků trefoval malý balónky s jistotou, s jakou si my ráno zapínáme rychlovarnou konvici. Hustý! Ne, neudělá to z vás lepšího fotografa, ale fotíte, co ani nevidíte – a to z vás dvoudenní hvězdu fejsbuku už rozhodně udělat může!
Rychlejší standardní mechanická sekvence už je jen tak naokraj a není potřeba se jí více věnovat.

_OMD3827

_OMD4048

Video. Mno. Víte, já do videa vlastně nevidím, takže se o tom moc rozepisovat nemůžu. Ale snažil jsem se dávat pozor a to nejzásadnější pochytit.
Je tu o fous zlepšená stabilizace. 6,5EV efektivně už je slušná stabilizace nebo by někdo něco rád poznamenal? Smůla – komentáře tu nejsou. Zapracovali na “rolling shutter” efektu. Co se týče “dobíhání” obrazu při stabilizaci, tak to je stejný jako vždy – technika nevyřeší šmajdavý ruce – chci tím říct, že když to budete držet jako prase kost, tak bude zase dobíhat a řiťopichové budou mít zase téma. To vem čert.
4K. To má dnes kdejakej telefon. No dobrá, ale rozlišení není všechno. Kor na jutuby je to děsně důležitý, ale 4K v cinema poměru stran s bitrejtem 237mega za co? Za vteřinu…už ujde. Tělo má výstupy a vstupy na sluchátka, mikrofony a všechny tydle věci. Takže kameramani celou mašinku můžou ověšet tim svým cirkusem, co pak vypadá jak vysavač z hvězdnejch válek zabalenej do zmuchlanýho alobalu s hromadou antének a káblíků. Oni to tak rádi, takže i tady kladný bodíky.

_OMD4885

_OMD4910

_OMD4834

_OMD5108

Tentokrát toho vylepšili tolik, co využijete, že bych se nedivil, kdyby toho japonce za todle zodpovědnýho vyhodili, páč nebudou mít další dva roky co představovat. Všechny specifikace a teorie si hipstři, geekové a jejich kombinace zase našrotí z webů a jako vždy budou hejtovat, vynášet do nebes, porovnávat parametry a ze všech stran do toho na internetech šťourat. Ale ti, co si vemou foťák, půjdou fotit a jsou schopný vnímat, co se vlastně děje, to přinese spoustu nadšení a radosti. Profíkům i užitku. Ne, není to samospásný, ani tohle všechno dohromady nezajistilo, že toho letícího ptáka do hledáčku dostali všichni. Navíc zaostřenýho. Ten foťák to umí sakra dobře, ale jde i o to, co s tím zvládnete vy.
Všechno je o tom TO vyladit a pak využít potenciálu, protože je dost takových, kterým ajfon začne dávat smysl, až když si na něj dokoupí zadní kryt s otvírákem na pivo.

30752324222_5baefa975e_o

~rt